Prepius

Приватні виконавці вивчають кращий досвід європейських країн

З 25 по 28 вересня Міністерством юстиції за запрошенням Державного підприємтсва "Центр Реєстрів Литви» (Литовська Республіка) за підтримки Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції» було організовано навчальний візит перших приватних виконавців та представників ДП "НАІС" до Литовської республіки.

Мета візиту - ознайомлення учасників із особливостями процедур виконавчого провадження та побудови системи самоврядування приватних виконавців, а також розбудова та функціонування єдиної системи державних реєстрів та автоматизованої системи виконавчого провадження й примусового списання коштів.

Учасники візиту відвідали Міністерство юстиції Литовської республіки, де ознайомились із системою примусового виконання в цілому та особливостями кваліфікаційних та дисциплінарних процедур. Було окремо обговорено шляхи та найкращі практики співпраці між Міністерством та спільнотою приватних виконавців, а також питання визначення розмірів винагороди приватних виконавців.

Найбільше уваги під час візиту було приділено вивченню єдиної системи державних реєстрів Литовської республіки, яку впровадило та адмініструє Державне підприємство "Центр Реєстрів Литви» (Литовська Республіка). Основні реєстри в країні (земельний кадастр, реєстр нерухомості, реєстр рухомого майна, реєстр адрес, реєстр виборців, реєстр підприємств, реєстр банківських рахунків, реєстр власників зброї, реєстр довіреностей, реєстр контрактів та інші) наразі зведені в єдину системи, що адмініструється єдиним державним підприємством - "Центр Реєстрів Литви». Також цим підприємством адмініструється автоматизована система виконавчого провадження, що є обов'язковою для використання усіма приватними виконавцями країни та дозволяє отримувати миттєвий доступ до найбільш значущих даних, в першу чергу - до даних щодо майна та банківських рахунків боржників. Завдяки такій автоматизації та уніфікації, наприклад, арешт основних активів боржників відбувається за лічені хвилини, а вся процедура виконавчого провадження по багатьох справах закінчується на другий день від її початку (за допомогою системи автоматичного списання коштів із банківських рахунків боржників). Під час презентацій та відвідання офісу діючого приватного виконавця усі учасники візиту побачили проходження усіх етапів автоматизованого виконавчого провадження та наочно переконались у ефективності та працездатності системи.

Юридична фірма "Тода групп" має честь співпрацювати і надавати правову і технічну підтримку одному з перших діючих приватних виконавців виконавчого округу міста Києва Крайчинському Сергію Станіславовичу, який входив до складу української делегації. Завдяки чому, ми змогли з перших вуст почути думку професіонала в своїй справі, щодо роботи Асоціації приватних виконавців Литовської республіки, яку відвідали учасники візиту. І  найголовніше, думку людини не байдужої до створення Асоціації, підготовки проектів Статуту та Кодексу етики приватних виконавців, стосовно створення та функціонування аналогічної системи самоврядування, що має бути побудовано в Україні найближчим часом.

Щиро сподіваємося, що отримані знання і досвід будуть вкрай доречними та вчасними перед проведенням регіональних та загального з'їздів приватних виконавців.