Prepius

Досвід закордонних експертів реформування виконавчої системи

Закордонні експерти поділилися досвідом реформування виконавчої системи, в рамках міжнародної конференції на тему: «Самоврядування приватних виконавців України: міжнародний досвід в допомогу українській системі».

Як проходила реформа приватних виконавців в Молдові

Як розповів глава Національної асоціації виконавців судових рішень Молдови Роман Талмач, реформа приватних виконавців в Республіці Молдова пройшла в 2010 році, в результаті в країні залишилися тільки приватні виконавці.

«Вся процедура переходу з державної системи на приватну пройшла за два місяці. Так, з моменту реформування показники виконання рішень зросли в багато разів. Але хочу зазначити, що якщо до реформи у нас були в основному скарги від кредиторів про те, що ні виконувалися судові рішення, і Європейський суд з прав людини виносив рішення, в яких визнавав Республіку Молдову в невиконанні судових рішень, то після впровадження інституту приватного виконання таких рішень ЄС у нас немає взагалі. А скарги зараз надходять від боржників про те, що борги занадто швидко стягують. Маючи такі результати, ми вважаємо проведену реформу в сфері юстиції в нашій країні позитивним кроком », - сказав експерт.

«А що стосується України, вважаю правильним, що у вашій країні буде функціонувати паралельно дві системи. Суспільство зможе порівняти, яка система працює краще і до кого з фахівців краще звернутися. Адже, відчуваючи конкуренцію, приватні виконавці будуть намагатися зарекомендувати себе належним чином, а державні - зобов'язані будуть не відставати », - резюмував Роман Талмач.

Приватна виконавча система: досвід Литви

У Литві приватні судові виконавці працюють з 2003 року. Про це розповіла директор Палати судових виконавців Литви Довіле Саткаускіне .

«Приватні виконавці в нашій країні виконують свою роботу максимально якісно і прозоро, адже вони працюють з сучасними ІТ-технологіями. Наприклад, в останній рік 40% від усіх справ, які перебувають у провадженні у виконавця, ведуться в електронному вигляді. Це дозволяє боржникові, стягувачеві і контролюючим органам подивитися, на якій стадії виконання знаходиться та чи інша справа. Це, безумовно, позитивний факт, і ми сподіваємося, що в найближчому майбутньому ще 20% всіх справ теж будуть переведені в електронну систему ", - розповіла експерт.

Довіле Саткаускіне повідомила про ще одну особливість - можливість стягнути борг до суду. «Не маючи рішення суду, виконавець може включитися в процедуру стягнення і провести переговори з боржником, для того щоб він в добровільному порядку виплатив борг. Такі переговори часто мають позитивний результат, відповідно, економляться і гроші, і час », - підкреслила директор Палати судових виконавців Литви.

Вона також висловила думку про ситуацію з виконавчою службою в Україні. «Ми раді, що Україна проводить реформи в сфері юстиції. У майбутньому було б добре, якби і ваша країна перейшла тільки на приватну систему виконання рішень », - резюмувала Довіле Саткаускіне.

Що потрібно для захисту прав приватних виконавців в Україні

Інститут приватних виконавців повинен почати свою роботу, щоб змінити ситуацію з виконанням судових рішень в кращу сторону.

Про це на конференції «Самоврядування приватних виконавців України: міжнародний досвід в допомогу українській системі» повідомила кандидат до Верховного Суду Валентина Данішевська.

За словами Валентини Данішевської, дуже важливо, щоб приватні виконавці створили самоврядну організацію, так як саме на неї покладаються великі надії в частині захисту прав та інтересів приватних виконавців: «Нам потрібно працювати над тим, щоб приватні виконавці завоювали авторитет для своєї професії і користувалися довірою суспільства. Для цього потрібно створити асоціацію, яка буде представляти їх інтереси, захищати їх права і стежити за тим, щоб вони виконували свої професійні обов'язки належним чином».

Розповіла експерт і про створення певних комісій (комітетів), які будуть стежити за етикою поведінки виконавців.

«Буде створено комітет з питань етики, а також обраний уповноважений від приватних виконавців щодо дисциплінарних справ. Також приватні виконавці повинні будуть делегувати своїх представників до дисциплінарної та кваліфікаційної комісії. Адже, як відомо, зараз діють тимчасові комісії, які складаються тільки з представників Мін'юсту. Надалі вона буде складатися з державних і приватних виконавців і одного представника Ради Суддів України.І це буде позитивним кроком, адже, делегувавши своїх представників до складу комісії, приватні виконавці матимуть можливість впливати і на процедуру проведення іспитів, і на поведінку виконавців в частині дотримання законів і етичних норм », - сказала Валентина Данішевська.